श्रीमान् श्रीमतीले कहिलै अरुसँग भन्न नहुने कुराहरु

श्रीमान श्रीमतीबीचका केही यस्ता कुरा हुन्छन्, जसमा धेरै गोपनीयता अपनाउनुपर्ने पर्छ। यदि त्यस्ता कुरा एकअर्कासँग साझेदार गर्दा सम्बन्धमा बलियोपन होइन, दरार हुन आउँछ अरू खराब हुने भय पनि रहन्छ । के हो त त्यस्ता कुरा, जो दम्पतीले एकअर्कासँग लुकाउनैपर्छ । अरुलाई भन्नै नहुने गोप्य कुराहरु:

१.अरुसँग तुलना गर्न हुँदैन:

श्रीमान् वा श्रीमतीमा एकअर्काप्रति केही अपेक्षा त हुन्छन नै । तर उसले जस्तो भनेर आफ्ना पार्टनरलाई अरूसँग तुलना गर्नु उचित हुँदैन । तपाईंले आफ्ना पार्टनरमा कतिपय कमी, कमजोरी भेटिएको भएपनि अरू व्यक्तिसँग तुलना गर्दै उक्त कमी कमजोरीमाथि टिप्पणी गर्दा त्यसले तपाईंहरूमा एकअर्काप्रतिको आशा र भरोसा टुट्न सक्छ। संसारमा सबै मान्छे आफैँमा पूर्ण हुँदैनन् । सबैको केही सवल पक्ष र केही कमजोरी हुन्छन्। आफ्नो पार्टनरमाथि खोट देखाउने कुरा पनि त्यति उचित हुँदैन । यस्ता कुरामा मौन बसेकै राम्रो हो।जस्तै: फलानाको यस्तो छ उस्तो छ…।

२.अपमानको कुरा:

यदि आफूमाथि अपमान भएको कुरा पनि दम्पतीले एकअर्कामा साझेदार गर्न आवश्यक छैन । यस्ता कुराले आफ्ना पार्टनरलाई अरू बढी दुःखी बनाउन सक्छ । हीनताबोध पैदा गर्न सक्छ । त्यसैले आफूमाथि कुनै अपमान भएमा त्यसलाई साझेदारी गरिरहनु पनि उचित हुँदैन ।जस्तै:कमाएर ल्याएको दिन खुसीले गदगद नत्र तिमीले के नाप्यौ र..?..आदि ।

३.अर्काको चरित्र हत्या गर्नु:

श्रीमान् वा श्रीमतीले अर्काको चरित्रलाई लिएर पनि नकारात्मक टिप्पणी गर्नु उचित हुँदैन । चाहे घरका सदस्य होस् वा छिमेकी, साथीभाइ होस् वा कार्यालयका सहकर्मी। उनीहरूको चरित्रलाई लिएर नकारात्मक टिप्पणी गर्नु आफैँमा खराब प्रवृत्ति हो । त्यसैले आफूले अर्काको चरित्रमाथि औँला उठाइरहँदा पार्टनरमा आफूलाई हेर्ने दृष्टिकोण नै खराब बन्न सक्छ ।जस्तै:तिमी अर्को केटाको पछि लाग्यौ तिमी अर्को केटीको पछि लाग्यौ….?

४.अरुको कुरा साझेदारी गर्नु : अर्काको चरित्र हत्या हुने किसिमको टीकाटिप्पणी गर्नु र अरुको कुराको साझेदारी गरिरहनु उचित हुँदैन । परिवारका सदस्य, छिमेकी, साथीभाइको व्यक्तिगत चरित्र कस्तो छ भन्ने कुरा दम्पतीबीच साझेदार गर्नु जरुरी पनि छैन । बरु अरूको चरित्रबारे चर्चा गरेर समय खर्च गर्नुभन्दा आफ्नै घर व्यवहारको कुरा गर्नु, समस्यालाई समाधान गर्नका निमित्त तयार हुनु उचित हुन्छ ।जस्तै:उसको बिहे भएछ,विदेश गएछ,घर बनाएछ वा यसको त यो सँग हिमचिम बढन थालेछ नी …?

५.आफ्नै परिवारको नराम्रो कुरा:

श्रीमान् वा श्रीमतीले आफ्नो परिवारको नकारात्मक कुरा गर्नु उचित हुँदैन । परिवारका सदस्यहरूको गल्ती, कमजोरी औंल्याउने, टिप्पणी गर्ने, परिवारको मान९मर्यादामा आँच आउने कुराहरू गर्ने बानी राम्रो होइन। परिवारभित्रका कुराहरू सकेसम्म गोप्य राख्नुपर्छ । परिवारका सदस्यहरूको गल्ती कमजोरी औँल्याउने र त्यसमाथि नकारात्मक टिप्पणी गर्ने बानीले दाम्पत्य सम्बन्धलाई धरापमा पार्न सक्छ। जस्तै:अरुकोले राम्रो प्रगति
गरिसके हाम्रो त केही गर्न सक्दैनन ….?

६.सहयोग गरेको कुरा:

मानौं आफन्त, छिमेकी, साथीभाइलाई तपाईंले केही सहयोग गर्नुभयो । आर्थिक सहयोग हुन सक्छ, भौतिक सहयोग हुन सक्छ । यस्ता कुरा पनि पार्टनरलाई बताउनु उचित हुँदैन । किनभने सहयोग भनेको हार्दिकताका साथ खुला हृदयले गर्ने हो । यसरी कसैलाई सहयोग गरिन्छ भने त्यसलाई प्रचार गरिरहनु आवश्यक छैन । जस्तै:आपत विपतमा अपरिचित मान्छेले पनि सकारात्मक सोचले सहयोग गर्न सक्छ,सानो सहयोगले कहिलेकाहिँ ठुलो सहयोग गरिरहेको हुन्छ?