राजाको श्रीपेज प्रदर्शनीमा

२७ असोज २०७५- शाहवंशको विरासतका रूपमा रहेको श्रीपेच आगामी सोमबारबाट सर्वसाधारणले हेर्न पाउने गरी प्रदर्शनीमा राखिने भएको छ ।राजा ज्ञानेन्द्रले सत्ता छाड्नु अघि दलहरुलाई श्रीपेज संरक्षण गर्नु भन्ने आदेश दिएका थिए। नारायणहिटी दरबार सङ्ग्रहालय पुग्ने अवलोकनकर्ताहरूले सुर्खेत र रुपन्देही कक्षमा श्रीपेच हेर्न पाउने भएका छन्। पुरातत्व विभागका महानिर्देशक भेषनारायण दाहालका अनुसार, ‘सोमबारबाट सबैको प्रतीक्षा सकिँदैछ। सुरक्षाका साथ श्रीपेचलाई प्रदर्शनमा राख्ने तयारी हुँदैछ।’ श्रीपेचका साथमा राजदण्ड, तत्कालीन रानीको मुकुट (टायरा), तरवार, राजदण्ड, झारी, चमर लगायत सामग्री पनि प्रदर्शनीमा ल्याउने छ। दरबार सङग्रहालयका पदाधिकारीहरूले भने श्रीपेचलाई सुरक्षाका सात वटा तहमा राखिन्छ। सरकारले गत आर्थिक वर्ष २०६८र६९ को बजेट कार्यक्रममा नै श्रीपेचलाई प्रदर्शनीमा राख्ने घोषणा गरे पनि सुरक्षाको कारण देखाउँदै हालसम्म प्रदर्शनमा राखिएको थिएन्। केही वर्षअघि नै बुलेट प्रुफ सिसासहितको सोकेस तयार गरिएको थियो। त्यसमा प्रयोग गरिएको सिसाको परीक्षण गर्ने क्रममा नेपाली सेनाको कालीबहादुर गणले १६ फिट टाढाबाट गोली हान्दा प्वाल नपरी सामान्य चर्किएको मात्र थियो।यो समाचार गोरखापत्र दैनिकमा प्रकाशित छ।

newskiran.com

newskiran.com

You May Also Like