विश्व रेकर्डमा भएका जुम्ल्याहा दाजुभाईको निधन


२४ असार २०७७ । विश्वमा सबै भन्दा बढी उमेर बाँच्ने सफल शरीर जोडिएका जुम्ल्याहा दाजुभाईको निधन भएको छ ।६८ बर्षको उमेरमा उनीहरुको निधन भएको डेलीमेलले जनाएको छ ।ती रोनी र डोनी नामका जुम्ल्याहा २८ अक्टोबर १९५१ मा जन्मेका थिए । उनीहरुको निधन अमेरीकाको ओहियो अस्पतालमा उपचारको क्रममा निधन भएको बताइएको छ । चिकित्साहरुका अनुसार उनीहरुको मृत्यु प्राकृतिक कारणले भएको बताएको हो । उनीहरूले सन् २०१४ विश्वमा सबै भन्दा धेरै जिउने शरीर जोडिएको जुम्ल्याहाको रेकर्ड बनाएका थिए । यस अघि अमेरीकी मुलका चेंग र एंग बंकरको नाममा यो रेकर्ड रहेको थियो ।दुबैको शरीर जन्मजातै पेटदेखि जोडिएको थियो । उनीहरुको लोअर डाईजेस्टिव ट्रयाक र मलाशाय एउटै भएपनि उनीहरुको मुटु भने अलग अलग थियो । दुबैको हात र खुट्टा भने समान थिए ।

उनीहरुको रेखदेख भाई जिम र उनकी श्रीमतीले गरेकी थिइन । यो जोडीले सन् २०१४ मा कार्निवल साईड सो मा भाग पनि लिएका थिए ।यसमा उनीहरुले कमाएको पैसा बाँकी ९ जना भाई बहिनीको लागि खर्च गरेका थिए । करीब २० बर्ष सम्म उनीहरु परिवारबाट अलग्गिए पनि सन् २०१० पछि स्वास्थ्यका कारण परिवारसगैँ पुन:बसेका थिए ।
उनीहरु जन्मिए देखि २ बर्ष भन्दा बढी समय लगातार चिकित्सकहरुले उनीहरुलाई अलग्याउने प्रयास गरेता पनि सफल हुन सकेका थिएनन्।

जन्मिने बित्तिकै उनीहरुकी आमाले हुर्काउन अस्वीकार गरे पछि बुवाले रेखदेख गरे र पछि सौतेनी आमाले राखे । २९ महिनाको भए पछि उभिएर हिड्न सिकेका उनीहरुलाई अनेकौ थेरापी र तालिमले हिंड्न, दिशा पिशाब गर्न सिकाईएको थियो । दुबै जना दाँया हाते भएकाले पनि उनीहरुलाई अझ जटिलता थपिएको थियो । ऐजेन्सी

newskiran.com

newskiran.com

You May Also Like