दोलखा भिमेश्वरमा पसिना निरन्तर,अनिष्टको संकेत

दोलखा भिमेश्वरमा विहीबार बिहानै पौने छ बजेदेखि निरन्तर पसिना आएपछि घण्ट शङ्ख बजाएर पूजा गरिएको छ। भिमसेनको शिलामा पसिना आए राष्ट्र, सरकार तथा जनतामा अनिष्ट हुने विश्वास गरिदै आएको पाइन्छ । शिलाको सबै भागबाट पसिना आए मुलुकमा ठूलै अनिष्ट हुने अनुमान गरिन्छ । दायाँबाट आउँदा राष्ट्र प्रमुख तथा सरकार र बाँयावाट आउँदा जनतामा अनिष्ट हुने जनविश्वास छ ।२०७० साल मँसिर ३० र फागुन १३ गते गरी एकै बर्ष दुई पटक नै पसिना आएको थियो ।

भिमसेनलाई पसिना आएको करिब दुई बर्ष पछि २०७२ साल बैशाख १२ गते नेपालमा विनाशकारी भुकम्प गएको थियो।करीब ९ हजार मानिसको मृत्यु भूकम्पबाट भएको थियो । यो पटक आएको पसिना सहित दोलखा भिमसेनलाई १५ औं पटक पसिना आएको मानिएको छ । पानीको थोपा शिलाबाट निस्किए पछि पसिना आएको बिश्वास गरिन्छ । भिमसेनको शिलामा पसिना आउनुलाई ठूलो परिवर्तन वा अनिष्टको सूचक पनि मानिन्छ भने ॐ मुलुकमा निकै ठूलो परिर्वतन हुने तथा राष्ट्रप्रमुख, राष्ट्र तथा जनतामा अनिष्ट हुने जनविश्वास रहि आएको छ ।दोलखा स्थित प्रसिद्ध भिमेश्वर मन्दिरको शिलामा पसिना आएको छ ।पसिना आएको खवर सार्वजनिक हुना साथ ठूलो सँख्यामा धर्शनार्थी मन्दिर परिसरमा पुगेका छन् ।

पसिना आएपछि राजदरबारलाई हानी पुर्याउने विश्वास स्वरुप पुछिएको कपासलाई पहिले दरवार पठाउने गरे पनि गणतन्त्र आए पछि २०६४ जेठ ५ गते पसिना आउँदा प्रधानमन्त्री कार्यालयमा र २०७० सालमा पसिना आउँदा पसिना पुछिएको कपासलाई ‘महाप्रसाद’ को रुपमा राष्ट्रपतिलाई पठाईएको थियो । भिमसेनलाई पसिना आउँदा मुलुककमा ठूलो राजनीतिक परिवर्तन, राजपरिवारमा अनिष्ट वा मानवीय क्षति हुँदै आएको छ । भिमेसनलाई पसिना आएको साल १९९० सालमा महाभूकम्प आयो भने १९९७ सालमा चार जना सहिदलाई फाँसी दिइएको थियो ।

यस्तै, २००७ सालमा पसिना आउँदा राणा शासनको अन्त्य, २०११ मा पसिना आएपछि २०१३ सालमा राजा त्रिभुवनको मृत्यु भएको थियो । यसैगरी २०१८ मा बाढि पहिरो, २०२८ मा राजा महेन्द्रको मृत्यु, २०३५ मा जनमत सँग्रह, २०४५ मा पसिना आए पछि २०४६ सालमा प्रजातन्त्र पुर्न वहाली भयो । २०५७ सालको माघ १ र १५ गते गरी एकै महिना दुई पटक भिमसेनलाई पसिना आएको थियो । त्यसको दुई बर्षपछि राजा बिरेन्द्रको पुरै बँश नाश भएको थियो । २०६१ सालमा पसिना आएको एक बर्ष पछि २०६२/६३ को जनआन्दोलन भएको थियो । यस्तै, २०६४ साल जेठ ५ गते पसिना आएको एक बर्ष पछि २०६५ साल जेठ १५ गते राजतन्त्र अन्त्य भई मुलुकमा गणतन्त्र घोषणा भएको थियो ।

२०७० साल मँसिर ३० र फागुन १३ गते गरी एकै बर्ष दुई पटक पसिना आएको थियो । त्यसको करिब दुई बर्ष पछि २०७२ साल बैशाख १२ गते नेपालमा विनाशकारी भुकम्प गएर करिव ९ हजार मानिसको मृत्यु भएको थियो । यस्तै २०७४ साल असोज १० गते पनि दिउँसो २ बजेट ५५ मिनेट जाँदादेखि ५ बजेर १५ मिनेटसम्म पसिना आएको भीमेश्वर मन्दिर गुठी तथा पुजा व्यवस्थापन समितिका कोषाध्यक्ष सुरेश कुमार श्रेष्ठले जानकारी दिएको खबर दोलखा डटकम अनलाइन लगायत धेरै मिडियाहरुमा प्रकाशित छ।

newskiran.com

newskiran.com

You May Also Like