राष्ट्रिय काँठे लोक दोहोरी महोत्सव फागुनमा

आगामी फागुन १६ देखि २० गतेसम्म काठमाडौंको टुँडिखेलमा काँठ क्षेत्रको कला र संस्कृति हरेक नेपालीको सान, हाम्रै संस्कृतिको संरक्षण गर्ने हाम्रो अभियान’ भन्ने काँठे लोकगीत महोत्सवको कार्यक्रम हुने भएको छ।काँठे लोक गायक एवम् कार्यक्रम संयोजक नमराज ढुंगानाका अनुसार काठमाडौं आसपासका तत्कालीन १३ जिल्लालाई काँठ क्षेत्रका जिल्ला भनेर चिन्ने गरिन्छ ।

काँठ भित्र लुकेर रहेका लोक संस्कृतिको परिचयात्मक, ऐतिहासिक, साँस्कृतिक रुपहरु छन् ।तिनै रुपहरुको संरक्षण गर्ने एक माध्यम काँठे लोकगीत संगीत पनि हो ।

घाँस दाउरा मेलापात,जात्रा चाडपर्व र पुजाआजामा विशेषत:नाच्न मिल्ने गीत गाइन्छ त्यो काँठे लोकगीत हो।काँठ क्षेत्रको लोकगीतलाई संगीत क्षेत्रमा रत्यौली गीतको नामले पनि परिभाषित गरेको पाइन्छ। काँठे लोकगीत अन्तर्गत झ्याउरे,चुडके, घाँसे गीत, सेलो, खैजेडी भजन,ख्याली मारुनी, चुट्का, ठट्यौली, ठाडी,दाइँगीत,सिलोक,भजन,झाँकी, धिमे लगायत रहेका छन् ।

फागुन १६ देखि २० गते सम्म हुने महोत्सव बिहान १० देखि साँझ ५ बजेसम्म चल्ने छ।नयाँ तथा पुराना कलाकारको बजोड प्रस्तुति रहने महोत्सवमा व्यवसाय प्रवद्र्धनका लागि १ सय बढी स्टलको व्यवस्था पनि गरिएको ढुंगानाले बताए ।

महोत्सवमा काँठे लोकदोहोरी प्रतियोगिता पनि हुनेछ ।काँठ क्षेत्रका लोकगीत संगीतमा विशेष योगदान पु-याएका श्रष्टालाई विविध सम्मान पनि गरिने आयोजक पक्षले न्युजकिरण अनलाइन न्युजलाई जानकारी दिए ।

newskiran.com

newskiran.com

You May Also Like