वैद्य माओवादीले थाल्यो चार महिने अभियान

नेकपा क्रान्तिकारी माओवादी पार्टीको केन्द्रीय निर्णयअनुसार पार्टीले चार महिने राष्ट्रिय स्वाधीनताको अभियान सञ्चालन गर्ने निर्णय गरेको छ । पार्टीको हालै सम्पन्न स्थायी समितिको बैठकले अभियान सम्बन्धी ठोस कार्यक्रम तय गरेको छ । पार्टी, देजमो, जबस र जातीय मोर्चाहरुलाई एकसाथ केन्द्रित गरी देशव्यापी रुपमा अभियान सञ्चालन गर्ने निर्णय गरेको छ । क्रान्तिकारी माओवादीले अभिायन सञ्चालनसम्बन्धी एक निर्देशिका नै तयार पारी जारी गरेको छ ।
निर्देशिका अनुसार चार महिनासम्म चल्ने अभियानको नाम ‘राष्ट्रिय स्वाधीनताको रक्षा र सङ्गठन विस्तार अभियान’ राखिएको छ र राष्ट्रियता, जनतन्त्र तथा जनजीविकाका लागि सङ्घर्ष र सङ्गठन विस्तार यो अभियानको महत्वपूर्ण कार्यभार रहेको छ ।
यस्ता छन् अभियानका उद्देश्यहरु

क्रान्तिकारी माओवादीको स्थायी समितिले तयार पारेको निर्देशिकामा पाँचवटा बुँदामा अभियानका उद्देश्यहरुलाई सुत्रबद्ध गरिएको छ । जस अनुसार, (१) राष्ट्रिय स्वाधीनताको रक्षा गर्नु, भारतद्वारा लिम्पियाधुरा सहित कालापानी क्षेत्रलाई गाभी बनाइएको नयाँ नक्साको विरोध र लिम्पियाधुरा, कालापानी, लिपुलेक सहित अखण्ड नेपालको नक्सालाई स्थापित तुल्याउनु,
(२) कालापानी–सुस्ता–महेशपुर सहित समस्त सीमा अतिक्रमण, जनसंख्या अतिक्रमण, अर्थतन्त्र, राजनीति र संस्कृतिको क्षेत्रमा हुँदै आएको भारतीय हस्तक्षेपको विरोध गर्नु ।
(३) मजदुर, किसान, महिला, दलित, आदिवासी जनजाति, मधेशी, मुस्लिम सहितका उत्पीडित वर्ग र जनसमुदायका हक, हित तथा अधिकारको पक्षमा सङ्घर्ष विकसित गर्नु ।
(४) जनजीविकाका समस्यालाई जोडदार रुपमा उठाउनु, आर्थिक असमानता, महङ्गी, भ्रष्टाचार, कमिशनखोरी आदिका विरुद्ध आन्दोलन विकसित गर्नु ।
(५) नयाँ जनवादी क्रान्तिको तयारी गर्नु ।
(६) माक्र्सवाद–लेनिनवाद–माओवाद, समाजवाद तथा साम्यवादको पक्ष र साम्राज्यवाद, विस्तारवाद, वर्तमान सत्ता तथा संसदीय व्यवस्था र पश्चगामी सरकारको विरोधमा जनतालाई जागृत तुल्याउनु । आदि रहेका छन् ।
अभियानका तीन चरण


माघ १५ देखि चैत्र २४ सम्म चल्ने अभियान तीन चरणमा सम्पन्न गर्ने समय तालिका बनाइएको छ । निर्देशिकामा उल्लेख गरिए अनुसार पहिलो चरण ः पुषदेखि माघ १४ सम्म हुनेछ । यसलाई क्रान्तिकारी माओवादीले तयारीको चरण भनेको छ । चरणमा विभिन्न बैठक, विभिन्न पक्षसित अन्तक्र्रिया, कार्यगत एकताका लागि पहल आदि गरिने उल्लेख गरिएको छ ।
त्यसैगरी माघ १५ देखि चैत्र २४ सम्मलाई दोस्रो चरण भनिएको छ । यस चरणमा मूलतः पहाड तथा उपत्यका र मधेश÷तराई क्षेत्रमा विभिन्न अभियान सञ्चालित गरिने, कार्यगत एकताका आधारमा सङ्घर्ष सञ्चालन गर्न प्रयत्न गर्ने र विभिन्न दिवसहरुलाई पनि आन्दोलनकै रुपमा मनाउने उल्लेख गरिएको छ ।

त्यस्तै अभियानको उत्कर्षको रुपमा वैशाखको चौथो सातादेखि जेठको दोस्रो सातासम्म ‘लिम्पियाधुरा जाऔं’ अभियानलाई तेस्रो चरणमा सञ्चालन गरिने निर्देशिकामा उल्लेख गरिएको छ


अभियानका मूल नारा र अन्य नाराहरु
क्रान्तिकारी माओवादीले अभियानको मूल नारा समेत तय गरेको छ । “राष्ट्रिय स्वाधीनता रक्षाको अभियानमा अगाडि बढौं ! सङ्गठन विस्तार गरौं !! राष्ट्रियता, जनतन्त्र र जनजीविकाका लागि सङ्घर्षमा उत्रौं !!! नयाँ जनवादी क्रान्तिको तयारी गरौं !!!!”लाई अभियानको मूल नारा बनाइएको छ । त्यसैगरी अभियान, आन्दोलन तथा संघर्षका नाराहरु पनि तय गरिएका छन् । जस अनुसार “(क) सन् १९५० लगायतका असमान सन्धि तथा संझौताहरु खारेज गर ! लिम्पियाधुरा, कालापानी, लिपुलेकलाई समेत समेटी अखण्ड नेपालको नक्सा सार्वजनिक गर ! कालापानी क्षेत्रबाट भारतीय सुरक्षा सेना हटाऊ ! सो क्षेत्रमा नेपाली सुरक्षा सेनाको स्थापना गर ! सीमा क्षेत्रमा नेपाली सुरक्षा बल बढाऊ ! सीमा नियमन गर ! (ख) सबै क्षेत्रका मजदुरहरुको तलव बृद्धि गर ! ठेकेदारी, करार तथा ज्यालादारी प्रथा खारेज गर ! किसानहरुलाई समुचित अनुदान देऊ ! कृषि उत्पादनको बजार व्यवस्था गर ! विचौलिया राजको अन्त गर ! भूमिहीन, गरीव, सुकुम्बासी, कमैया, हलियाहरुलाई जमीन देऊ ! शिक्षा, स्वास्थ, खाद्यसंप्रभुता, रोजगारी र आवासको व्यवस्था गर ! महिला, दलित, मुस्लिम तथा अपाङ्गहरुको हकअधिकार स्थापित विशेषाधिकारको व्यवस्था गर ! (ग) भ्रष्टाचार नियन्त्रण गर !

भ्रष्टाचारीहरुलाई कडा सजाय देऊ ! बलात्कारी तथा हत्याराहरुलाई कडा सजाय देऊ ! मूल्यबृद्धि नियन्त्रण गर ! अर्थतन्त्रको क्षेत्रमा साम्राज्यवादी तथा विस्तारवादी प्रभुत्व अन्त गर ! स्वतन्त्र राष्ट्रिय अर्थतन्त्रको विकास गर ! (घ) पहिचान सहितको सङ्घीयता कायम गर ! पूर्ण समानुपातिक, समावेसी प्रतिनिधित्वको व्यवस्था गर ! तलदेखि माथिसम्म मातृभाषामा शिक्षा देऊ ! (ङ) बृटिश तथा भारतीय सेनामा रहेका नेपालीहरुलाई विना भेदभाव वेतन, पेन्सन तथा भत्ता देऊ ! गोर्खा भर्ती केन्द्र खारेजगरी

newskiran.com

newskiran.com

You May Also Like