काठमाडौंको सडकमा यातायात फाट्टफुट्ट

करीब ३०लाख जनसंख्या दशैं मनाउन काठमाडौं उपत्यका बाहिर गएपछि सडक सुनसान बनेको छ।खचाखच यात्रु र लामवद्ध जाम भोग्ने उपत्यकाका सडकमा टिकाको दिन फाट्टफुट्ट मात्र गाडी चले।

लगनखेल,कोटेश्वर,चावहिल र कलंकी सडकमा गाडीहरु एकदुईवटा मात्र सवारी साधन चलेका थिए।सैनिक र प्रहरीले पनि निशुल्क गाडी चलाउने हल्ला चलेको थियो।साझाबस,टेम्पो र माइक्रोबस भने सबै सडकमा एकादुई गुडेका थिए।

ट्याक्सी र बाइक भने अन्य दिनको तुलनामै चलेको देखिन्थ्यो।पम्पहरु भने कहिं पनि खुलेको थिएन्। पहिलेपहिले शुन्य लाग्ने काठमाडौं यसपालि भने रमाइलै छ-लगनखेलकी सडक पसल्नीले भनिन्।उनले थपिन् यसपालि रमाइलो छ अनि व्यापार पनि रामै चलेको छ।कपडा,चिया,भट्टि र मासुपसल घच्चीले चलेको छ

प्राय:गाउँघरतिर बूढाबूढी भएका बाबुआमाले छोराछोरी सहरबाट घर आउँदा लत्ताकपडा,मरमसला र दशैंखर्च ल्याउने आशामा रहन्छन्।त्यसको खाँचो टार्न सहरबाट वा देश विदेशबाट साहुभन्दा बाउठुलो हो आशिर्वाद थाप्न जानुपर्छ भनेर उनीहरु गाउँघर तथा आफ्ना मातृभूमि फर्कने गर्दछन्।

मएक वर्ष कमाएर राखेको धन दशैंमा जसरी पनि खर्चिने र आफ्नो इष्टमित्रसंग भेटघाट र शुभकामना आदानप्रदान गर्नु नेपाली संस्कृतिको जगेर्ना पनि हो।अत:औकात अनुसार खर्चेर आफ्नो संस्कृति रमाउन प्रधानमनत्रीले समेत सुझाएका छन्।

newskiran.com

newskiran.com

You May Also Like